Terapia poznawczo-behawioralna
Behaviour z angielskiego znaczy zachowanie. Psychologia poznawczo-behawioralna to nauka opisująca, wyjaśniająca, a przez to także przewidująca ludzkie zachowania. Natomiast terapia poznawczo-behawioralna to taka, która wykorzystuje wiedzę o zachowaniu człowieka, jego źródłach i sposobach kształtowania. W gabinecie Terapia dla Ciebie prowadzimy dla pacjentów indywidualne sesje psychoterapeutyczne w podejściu poznawczo-behawioralnym. Co to właściwie oznacza?
Co to jest CBT?
CBT to skrót od cognitive–behavioral therapy, czyli terapii poznawczo-behawioralnej. Stosuje się go jako zamiennik tej nieco przydługiej nazwy nurtu. CBT zakłada, że ludzkie zachowania są wyuczoną reakcją na bodziec. Koncentruje się zatem na tym, aby nauczyć pacjenta rozpoznawać u siebie niewłaściwe wzorce myśleniowe i zmieniać je na lepsze. Terapia poznawczo-behawioralna ceniona jest za wysoką skuteczność. W wielu przypadkach okazuje się wystarczającą formą leczenia pacjenta i nie wymaga uzupełniania farmakologią.
Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?
Najważniejsze założenie psychoterapii CBT brzmi następująco: to, co człowiek myśli i to, jakie są jego przekonania wpływa na jego emocje i zachowanie. Jeśli więc u pacjenta występuje błędny tok myślenia, prowadzi on do cierpienia i rozmaitych zaburzeń. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zatem zmiana sposobu myślenia pacjenta w celu poprawienia jego nastroju i jakości życia. Chodzi w niej o to, by pacjent nie ograniczał sam siebie i tzw. „błędne myślenie” zastąpił efektywnym, konstruktywnym, użytecznym. Nurt behawioralno-poznawczy zakłada, że sposób, w jaki człowiek myśli o sobie, o innych i o świecie jest wyuczony w toku socjalizacji, można się go zatem oduczyć i przyswoić sobie inny, lepszy, korzystniejszy. Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny zadaje pacjentowi pytania, dzięki którym samodzielnie odkrywa on to, co w jego myśleniu jest niewłaściwe, razem zaś szukają sposobów na zmianę. Pacjent otrzymuje też zadania domowe, dzięki którym może ćwiczyć umiejętności nabyte podczas terapii CBT.
Dla kogo jest terapia poznawczo-behawioralna?
Pacjenci często pytają o przykłady zaburzeń, które można leczyć, stosując metody i techniki terapii poznawczo-behawioralnej. Oto, w jakich przypadkach terapeuta CBT może okazać się pomocny:
- Depresja – założenia psychologii poznawczo-behawioralnej idealnie sprawdzają się w leczeniu depresji. Terapia ma na celu rozprawienie się ze sposobem myślenia pacjenta, który podtrzymuje u niego depresyjny nastrój.
- Nerwica lękowa – terapia poznawczo-behawioralna działa również w leczeniu zaburzeń lękowych. W ramach sesji z psychologiem poznawczo-behawioralnym pacjent przyswaja sobie nowe sposoby radzenia sobie ze strachem.
- Fobia społeczna – podczas terapii CBT pacjent cierpiący na fobię ma okazję wypracować skuteczne mechanizmy obronne, a w dalszej kolejności oswoić lęk i zapanować nad nim.
- DDA – dla dorosłych dzieci alkoholików psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym to szansa na to, aby szkodliwe mechanizmy radzenia sobie z problemami zastąpić zdrowymi.
- Bezsenność – zwykle osoby, które nie mogą spać w nocy, radzą sobie, stosując herbatki ziołowe czy tabletki nasenne. Tymczasem mało kto wie, że terapia poznawczo-behawioralna przynosi świetne efekty w leczeniu bezsenności przewlekłej. Spotkania ze specjalistą pomagają odkryć źródło problemów ze snem i wprowadzić zdrowe strategie na sen.
- Zaburzenia odżywiania – kluczem w leczeniu takich schorzeń jak anoreksja czy bulimia jest samokontrola, którą ćwiczy się podczas sesji terapeutycznych w ramach CBT.
Korzystając z podejścia poznawczo-behawioralnego, leczy się także zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia osobowości, a nawet schizofrenię czy hipochondrię.
Dialog motywujący – skuteczna technika terapii poznawczo-behawioralnej
Techniki poznawczo-behawioralne, które psychoterapeuta CBT stosuje w pracy, mają zachęcić pacjenta do refleksji nad swoim sposobem myślenia, samodzielnego wyłapania błędów myśleniowych i znalezienia dla nich wartościowych zamienników. Dialog motywujący, jedna z najpopularniejszych metod behawioralnych, nazywany jest także dialogiem Sokratejskim, ponieważ starożytny filozof w ten sam sposób rozmawiał z ludźmi, zadając im odpowiednie pytania i skłaniając ich do szukania odpowiedzi na nie.
Psychoterapia behawioralno-poznawcza Kraków
Wiesz już, co to jest i jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna. Chcąc z niej skorzystać, można udać się do Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej lub gabinetu psychoterapeuty, który prowadzi sesje w nurcie CBT. W Krakowie miejscem, w którym można skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej jest Terapia dla Ciebie. Mamy wiedzę i doświadczenie, a przy tym dużo empatii i zrozumienia. Pacjenci cenią sobie sesje terapeutyczne w naszym gabinecie. Zapraszamy do skorzystania z oferty i umówienia się na spotkanie. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapoznanie się z nimi może pomóc Ci w podjęciu decyzji o wizycie.
Czy terapia poznawczo-behawioralna pomaga?
Tak jak w przypadku każdej innej formy terapii, tak i efekty CBT uzależnione są od wielu czynników. Ważne jest, by regularnie uczęszczać na spotkania i współpracować z psychoterapeutą. Faktem jest, że terapia poznawczo-behawioralna zbiera pozytywne opinie pacjentów, a jej skuteczność oceniana jest bardzo wysoko.
Ile trwa terapia poznawczo-behawioralna?
Terapia CBT zaliczana jest do terapii krótkoterminowych, a więc nie uczestniczy się w niej latami. Zwykle trwa od kilku tygodni do kilku, kilkunastu miesięcy. Skoncentrowana jest bowiem na rozwiązywaniu bieżących problemów tu i teraz. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile sesji będzie potrzebnych, aby osiągnąć cel. Wiele zależy od problemu, z jakim przychodzi pacjent. Najlepiej umówić się na konsultację z psychoterapeutą CBT i zapytać go o to, jak długo potrwa terapia poznawczo behawioralna w tym konkretnym przypadku.
Ile kosztuje terapia poznawczo-behawioralna?
Każdy gabinet psychoterapeutyczny ma własny cennik. Całkowity koszt terapii kognitywno-behawioralnej (bo tak też nazywa się niekiedy nurt CBT) zależy od liczby sesji, które złożą się na leczenie. Najlepiej skontaktować się z wybraną placówką i zapytać o szczegóły. Dane kontaktowe gabinetu Terapia dla Ciebie można znaleźć w zakładce Kontakt.
Nie wiesz, czy terapia poznawczo-behawioralna jest dla Ciebie? Sądzisz, że warto skorzystać z pomocy psychologa, ale wahasz się między psychoterapią psychodynamiczną a poznawczo-behawioralną? Zadajesz sobie pytanie: terapia Gestalt czy poznawczo-behawioralna? Umów się na konsultację, a wspólnie zastanowimy się nad opcją, która będzie najwłaściwsza dla rozwiązania Twojego problemu. Zapraszamy!