Badania neuropsychologiczne
Diagnoza neuropsychologiczna pozwala na ocenę funkcji poznawczych u osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne. Umożliwia poznanie w jaki sposób organiczne uszkodzenia mózgu wpływają na procesy poznawcze w takich obszarach jak: koncentracja, uwaga, pamięć, funkcje wzrokowo – przestrzenne, funkcje wykonawcze, mowa, procesy emocjonalne.
Diagnoza neuropsychologiczna polega na ocenie sprawności procesów poznawczych:
- pamięci,
- koncentracji uwagi,
- mowy,
- myślenia,
- funkcji wykonawczych
- gnozji (zdolność do rozpoznawania np. kształtów, wielkości, temperatury danych przedmiotów; tzw. „widzenie ręczne”)
- leksji
- grafii
- funkcji wzrokowo- przestrzennych
- procesów emocjonalno-osobowościowych.
Dla kogo są badania neuropsychologiczne?
Diagnozę neuropsychologiczną najczęściej stosuje się u pacjentów po przebytych urazach mózgu (np. krwotokach mózgowych, stanów zapalnych mózgu, guzach, urazach czaszkowo-mózgowych), a także u osób z chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane) i odczuwających pogorszenie funkcjonowania pamięci, planowania działania, orientacji przestrzennej.
Przebieg badań neuropsychologicznych
Badania psychologiczne składają się z kilku etapów. Obejmują przede wszystkim rozwiązywanie przez pacjenta różnorodnych testów i zadań, obserwację funkcjonowania osoby w warunkach badania oraz informacje dotyczące codziennego funkcjonowania i jego zmian w danym okresie czasu.
Jak przygotować się do badań neuropsychologicznych?
Dla diagnosty bardzo istotne są dane dotyczące zdrowia. Na wizytę warto zabrać dokumentację medyczną (wyniki badań, historie chorób, wypisy z pobytów w szpitalu). Ponieważ w badaniach wykorzystywane są testy, należy pamiętać o okularach do czytania. Ponadto przed badaniem należy być w miarę wypoczętym. Jeśli przed badaniem szczególnie kiepsko się czujemy, lepiej zgłosić ten fakt psychologowi. W czasie poddawania się badaniom psychologicznym nie wolno być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.
Do czego posłuży diagnoza neuropsychologiczna?
Dzięki diagnozie neuropsychologicznej możliwa jest ocena jakie procesy intelektualne i w jakim stopniu zostały osłabione z powodu organicznego uszkodzenia mózgu. Ponadto pozwala ona z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić czy obserwowane problemy w zachowaniu pacjenta są następstwem uszkodzenia tkanki mózgowej, czy też wynikają z powodów czysto psychologicznych, np. emocjonalnych. To rozróżnienie jest kluczowe dla późniejszego wyboru sposobu leczenia. Uzyskane wyniki diagnozy neuropsychologicznej pozwalają poznać moce i słabe strony w zakresie procesów poznawczych danej osoby, ocenić postęp choroby i skuteczność leczenia. Są kluczowe dla określenia stopnia inwalidztwa, mogą być przydatne dla potrzeb spraw sądowych czy orzecznictwa rentowego (ZUS).
W celu umówienia się na diagnozę neuropsychologiczną zadzwoń lub umów się poprzez formularz kontaktowy z Karoliną Sochą.