Czym psychologia różni się od psychoterapii?

Czym psychologia różni się od psychoterapii?

Mimo że zarówno psychologia, jak i psychoterapia zajmuje się sferą psychiczną człowieka, to istnieją między nimi istotne różnice. Tymczasem zdarza się, że te terminy stosowane są wymiennie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, czym konkretnie zajmują się obie te dziedziny, aby wiedzieć, do kogo tak naprawdę powinniśmy się udać, kiedy szukamy pomocy specjalisty. Różnice dotyczą w tym przypadku nie tylko wykształcenia psychologa i psychiatry, ale też m.in. metod leczenia.

Psychologia a psychoterapia – nieistotne czy zasadnicze różnice?

Psychologia to dziedzina obejmująca dużo szerszy obszar niż tylko zdrowie psychiczne człowieka. Zawodowy psycholog zajmuje się opiniowaniem, diagnozowaniem praz badaniem psychologicznym. Jest też osobą, która kieruje na dalsze leczenie. Nie zajmuje się jednak kwestiami takimi jak leczenie farmakologiczne. Zadaniem psychologa jest przede wszystkim rozmowa z pacjentem, podczas, której może posługiwać się testami psychologicznymi. Jego kompetencje obejmują też wydawanie orzeczeń czy zaświadczeń dotyczących zdrowia psychicznego. Z kolei psychoterapia to dziedzina, w ramach której opracowuje się konkretne plany leczenia. W psychoterapii wyróżniamy kilka metod, które są wykorzystywane w procesie powrotu do zdrowia. Z tego powodu u psychoterapeuty można spotkać się z metodą poznawczo-behawioralną, systemową, humanistyczną lub psychoanalityczną. Terapie różnią się przebiegiem w zależności od metod, jakie są wykorzystywane. Psychoterapeuta to zazwyczaj osoba o wykształceniu psychologicznym, która zdobyła dodatkowe kompetencje do wykonywania zawodu psychoterapeuty podczas dodatkowych studiów.

Kiedy zgłosić się do psychologia, a kiedy potrzebna może okazać się pomoc psychoterapeuty?

Kiedy warto udać się na psychoterapię? W przypadku zdiagnozowania utrzymujących się zaburzeń, które rzutują na całość jakość życia, najprawdopodobniej potrzebna będzie kompleksowa terapia, którą przeprowadzić może psychoterapeuta. Do zaburzeń, którymi najczęściej zajmują się psychoterapeuci należą depresja, zaburzenia snu, natręctwa, stany lękowe, DDA czy też zaburzenia odżywania. Natomiast do psychologa warto udać się, gdy chcemy porozmawiać o problemach codziennego życia – może to być trudna sytuacja w pracy lub małżeństwie, bądź też strata kogoś lub czegoś ważnego. Psycholog pomoże też w wybraniu ewentualnej dalszej ścieżki leczenia i może pokierować do innych specjalistów takich jak wspomniany psychoterapeuta lub psychiatra. Z tego powodu, jeśli nie wiemy, do kogo udać się najpierw z naszymi problemami, warto na początku udać się do psychoterapeuty.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.