Czy depresję można wyleczyć?

Czy depresję można wyleczyć?

Pytanie postawione w tytule tego tekstu z pewnością zadaje sobie wiele osób, które pośrednio lub bezpośrednio zetknęły się z  depresją. Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak, jednak jest to kwestia bardziej skomplikowana, którą koniecznie trzeba wyjaśnić. Należy bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą przedstawić rokowania, jakie ma przed sobą pacjent. Przybliżmy więc wątki, które mogą decydować o tym, czy depresja zostanie wyleczona.

Co zwiększa szanse wyleczenia depresji?

  • Jak w przypadku każdej choroby, szanse na całkowite poradzenie sobie z depresją wzrastają, jeśli zostanie ona szybko zdiagnozowana. Ważne jest wczesne zaobserwowanie objawów, które mogą świadczyć o rozwijających się zaburzeniach depresyjnych. Należy też pamiętać, że depresja nie przechodzi „sama z siebie” – wymaga reakcji, dlatego bagatelizowanie objawów może sprawić, że zaburzenie stanie się chroniczne, a tym samym będzie bardzo trudne do całkowitego wyleczenia. 
  • Drugim bardzo ważnym czynnikiem, który determinuje szanse wyleczenia depresji, jest kontakt z drugą osobą. Może być to ktoś bliski – członek rodziny lub przyjaciel, ale też lekarz specjalista oraz terapeuta (kontrakt terapeutyczny). Możliwość porozmawiania o swoich dolegliwościach psychicznych oraz otrzymanie wsparcia mobilizuje pacjenta i samo w sobie jest formą terapii. 
  • Ważne jest również wdrożenie odpowiednio dobranej terapii dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Dodatkowo w niektórych przypadkach towarzyszy jej leczenie farmakologiczne, które również musi zostać właściwie zaplanowane przez specjalistę. Istotne jest określenie długości leczenia – pacjenci, którzy zmagają się z nawrotami choroby powinni podjąć długotrwałą terapię.
  • Dużo zależy także od tego, jak funkcjonował pacjent (przed pojawieniem się objawów) i w jakim jest wieku. W pierwszym przypadku ważne jest to, czy pozostawał on aktywny zawodowo i czy utrzymywał relacje społeczne (takim osobom zwykle łatwiej jest przezwyciężyć depresję). Przy prognozowaniu efektów leczenia należy też wziąć pod uwagę to, czy choroba osoba jest dzieckiem, nastolatkiem, człowiekiem w średnim czy też w podeszłym wieku. 

Warto dodać, że przebieg depresji nie musi być zawsze taki sam, w związku z tym sposób jej leczenia może różnić się w zależności od pacjenta. Należy też pamiętać, że depresja może nawracać, dlatego ważne jest dbanie o nasz dobrostan psychiczny (nawet jeśli objawy depresji minęły) i szybkie reagowanie na ponowne pojawienie się niepokojących objawów. Z pewnością jednak jest to zaburzenie, z którym można sobie poradzić. Leczenie depresji warto rozpocząć od wizyty u psychoterapeuty. 

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.