Pierwsze objawy depresji, czyli kiedy zacząć się martwić?

Pierwsze objawy depresji, czyli kiedy zacząć się martwić?

Choć świadomość tej choroby jest coraz większa, odważne powiedzenie o swoich problemach wciąż bywa trudne. Depresja – krok po kroku – wyłącza z życia społecznego, odbiera zainteresowania, niszczy relacje. Co może być jej pierwszym objawem? Na co zwracać uwagę? Opowiemy o tym w artykule.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z depresją jest odpowiednia i wczesna diagnoza objawów, które mogą sygnalizować pojawienie się problemu. Zazwyczaj wiążemy tę chorobę z obniżonym nastrojem, jednak warto wiedzieć, że depresja ma także inne – na pierwszy rzut oka nietypowe – zwiastuny. Niestety, zdarza się, że stany charakterystyczne dla depresji mogą być wywołane odrębnymi przyczynami i zostać mylnie zinterpretowane. Powiedzmy też wprost – są osoby, które (z różnych przyczyn) bagatelizują objawy choroby.

Początki? Na co zwrócić uwagę?

Podstawowym sposobem diagnozowania swojego stanu psychiki jest samoobserwacja. Zwykle wśród pierwszych objawów depresji można wskazać obniżenie nastroju, często wiąże się ze spadkiem energii, pojawieniem się apatii oraz zaburzeniami snu i apetytu. Charakterystyczne jest też pojawienie się lęku, który określa się jako wolnopłynący. Powstaje zazwyczaj rano, po przebudzeniu, i dotyczy obawy przed nadchodzącym dniem. Osoba doznająca go nie jest w stanie do końca określić, z czego wynika, mimo to odczuwa go i nie może sobie z nim poradzić. Do powyższych objawów dochodzi spadek koncentracji, pogorszenie się pamięci oraz utrzymujące się zmęczenie. Jeśli taki zbiór objawów utrzymuje się i zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, jest to pierwszy sygnał, który powinien wzbudzić naszą czujność. Warto też zwrócić uwagę, czy osoby z naszego najbliższego otoczenia także je u nas obserwują.

Kolejne kroki – co zrobić? Gdzie się udać?

Dużo zależy od nasilenia objawów. Jeśli stan depresyjny nie jest jeszcze zaawansowany, a dana osoba chce wykluczyć inne przyczyny objawów (np. choroby somatyczne), warto udać się na początku do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże w diagnozie i wykluczy inne źródła zaburzeń. W dalszej kolejności może skierować pacjenta do specjalisty – w tym przypadku psychiatry, który poprowadzi leczenie. Jeśli stan psychiczny pacjenta istotnie się pogorszył, warto od razu – bezpośrednio – udać się na konsultację do psychiatry. Będzie on mógł wysłuchać chorego, ocenić zaawansowanie depresji i wskazać możliwe sposoby leczenia. Pamiętajmy, że depresja może dotknąć wszystkich – również dzieci oraz osoby starsze. W przypadku tych grup wiekowych diagnoza depresji mogą przebiegać w inny sposób niż u osób w średnim wieku. Ważne, aby działać odpowiednio wcześnie. Nie bójmy się wizyt u psychoterapeuty lub psychiatry.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.