Czym jest kontrakt terapeutyczny?

Czym jest kontrakt terapeutyczny?

Praca psychoterapeuty oraz sam proces psychoterapii opierają się na relacji z pacjentem. Relacja ta powinna polegać na zaufaniu, a do tego potrzebne jest ustalenie warunków współpracy. Aby warunki tej współpracy były jak najbardziej przejrzyste dla obu stron, tworzony jest kontrakt terapeutyczny, który je określa. 

Dlaczego zawiera się kontrakt terapeutyczny?

Kontrakt terapeutyczny jest wstępem do terapii i potwierdza świadome uczestnictwo w niej zarówno terapeuty, jak i pacjenta. Jego zawarcie następuje po wstępnej fazie diagnostycznej. Kontrakt określa wzajemne zobowiązania obu stron. To na jego podstawie pacjent i terapeuta umawiają się na wybór konkretnej metody terapeutycznej, a także, co najważniejsze, uzgadniają cel terapii. Kontrakt jest więc narzędziem, który pozwala ograniczyć nieporozumienia, które w innym przypadku mogłyby pojawić się w trakcie terapii lub po jej zakończeniu. Jednak to nie wszystkie elementy współpracy, jakie określa kontrakt.

Czego dotyczy kontrakt terapeutyczny?

Ustalenia objęte kontraktem dotyczą też czasu, miejsca, częstotliwości, długości sesji, kontaktu z terapeutą pomiędzy spotkaniami, włączenia do terapii osób trzecich, używania środków psychoaktywnych czy kontaktu z supervisorem. Dzięki kontraktowi obie strony mają większe poczucie bezpieczeństwa oraz współodpowiedzialności. Jest to istotny element całej terapii, ponieważ stanowi wstęp do jej właściwej części, która następuje po fazie rozpoznawczo-diagnostycznej. Kontrakt ma też wymiar etyczny. Jego zawarcie wzmacnia podmiotowość pacjenta oraz uwiarygadnia w jego oczach terapeutę i jego działania. Ponadto kontrakt unaocznia pacjentowi również ewentualne skutki uboczne leczenia lub jego konsekwencje. Jest to ważne, ponieważ w trakcie terapii dana osoba może się zmienić, a w efekcie jej zachowanie. Kontrakt zawiera też ustalenia odnośnie finansów, a dokładniej sposobu płatności, wysokości płaconej kwoty oraz czy na przykład telefoniczne porady są dodatkowo płatne. Uprzednie ustalenie tych kwestii pozwala w dalszym etapie na skupienie się już tylko na terapii i na osiągnięciu jej celu. Dodatkowo, stworzenie kontraktu pozwala pacjentowi na wyrażenie jego ewentualnych obaw co do przebiegu terapii. 

Podsumowując, kontrakt terapeutyczny to narzędzie usprawniające współpracę pacjenta i terapeuty. Stanowi też jedną z wytycznych dotyczących wykonywania zawodu psychoterapeuty. Samo jego spisanie może wydawać się bardzo formalne, ale w ogólnym rozrachunku pozytywnie wpływa na przebieg terapii. 

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.