Terapia krótko- czy długoterminowa – którą wybrać?

Terapia krótko- czy długoterminowa – którą wybrać?

Długość trwania psychoterapii to jedna z ważniejszych kwestii, która interesuje pacjentów i jedno z podstawowych pytań, jakie zadają na początku współpracy. Z jednej strony psychoterapia jest procesem, który wymaga czasu, z drugiej jednak w niektórych przypadkach jej efekty można uzyskać szybciej niż się tego spodziewano. W praktyce psychoterapeutycznej spotkać możemy się z terapią krótkoterminową lub długoterminową. Czym kierować się przy wyborze? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Od czego zależy długość terapii?

Może być to uzależnione od kilku czynników. Ważny jest w tym przypadku głównie cel terapii. Terapia krótkoterminowa jest odpowiednia, jeśli chcemy pracować nad konkretnym problemem. Korzystają z niej między innymi osoby, które muszą poradzić sobie z rozwodem, utratą pracy lub podobnym – nagłym – wydarzeniem w ich życiu. Pacjent i psychoterapeuta określają wtedy konkretny cel terapii, ustalają czas jej trwania i liczbę sesji. Określenie czasu daje jednak możliwość do omówienia tylko wybranych zagadnień z życia pacjenta. Ustalenie ram w przypadku terapii krótkoterminowej może działać mobilizująco (osoba uczestnicząca w sesjach chce wtedy jak najefektywniej wykorzystać czas poświęcony na spotkania z psychoterapeutą), z kolei terapia długoterminowa pozwala na głębsze i całościowe zrozumienie jego sytuacji. Jest ona rekomendowana zwłaszcza wtedy, gdy problemy danej osoby występują od dawna, a ich przyczyny są bardziej złożone. Przykładem zaburzeń, które kwalifikują się do terapii długoterminowej, mogą być zaburzenia osobowości lub zaburzenia depresyjne. Jeśli celem jest zmiana nawyków, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, wtedy potrzebny jest długotrwały cykl spotkań. W takim przypadku pacjent ma tyle czasu, ile potrzebuje, a tempo terapii jest dostosowane do jego możliwości.

Jasne zasady przebiegu terapii

Trudno ocenić, który z rodzajów terapii jest lepszy. Każda z nich może okazać się owocna, jeśli zostanie właściwie dopasowana do problemu pacjenta. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj terapii się zdecydujemy, pamiętajmy, że nie ma sztywnych reguł, które wskażą, ile dokładnie powinna trwać. Jest to kwestia indywidualna, którą warto omówić z psychoterapeutą. Z tego też powodu istotne jest przeprowadzanie wstępnej konsultacji.  Zarówno długość spotkań, jak i cyklu terapii powinien być jasno ustalony już na początku. Pacjent powinien mieć także poczucie, że wie, jaki będzie przebieg terapii i w jakim momencie się ona zakończy.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.