Jak rozpoznać nerwicę?

Jak rozpoznać nerwicę?

Nerwica to zaburzenie psychiczne dotykające współcześnie wielu ludzi na całym świecie. Problemy nerwicowe mają swe źródło w psychice człowieka. W przypadku nerwicy sfera psychiczna często przenosi się na także na sferę somatyczną, przez co objawy tej choroby można pomylić z innymi dolegliwościami i zaburzeniami. Z drugiej strony nazwa „nerwica” bywa używana w sposób potoczny – jako określenie gwałtownych emocji, co jest dużym błędem. Ważne jest, aby obserwować swój stan psychiczny i fizyczny, aby móc szybko zdiagnozować ewentualne wystąpienie objawów tego rodzaju zaburzeń. Jest to istotne, ponieważ nieleczona lub zbagatelizowana nerwica może wyrządzić dużo więcej szkód, niż się spodziewamy.

Na co zwracać uwagę w przypadku nerwicy?

Trudność związana ze zdiagnozowaniem i leczeniem nerwicy polega na tym, że objawy jakie wywołuje, na pierwszy rzut oka nie muszą być ze sobą powiązane. Trudne jest też ustalenie przyczyn pojawienia się zaburzeń nerwicowych, ponieważ mogą być wynikiem wydarzeń z przeszłości czy też warunków życia, które sprzyjają pojawieniu się tego stanu, a których pacjent na początku nie bierze pod uwagę jako powodu swoich problemów. Można jednak wskazać kilka ogólnych objawów, które są charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych. Wśród nich można wymienić odczuwanie niepokoju, zaburzenia snu, utrzymujące się poczucie zmęczenia czy nadpobudliwość. Dodatkowo pojawiać się mogą bóle głowy i brzucha, tiki nerwowe, nadciśnienie, mdłości czy suchość w ustach.

Jakie są przyczyny zaburzeń nerwicowych i jak sobie z nimi radzić?

Nie została określona jednoznaczna zależność między obecnością konkretnego czynnika a występowaniem nerwicy. Można jednak wskazać przyczyny, które mogą istotnie zwiększać ryzyko pojawienia się tego rodzaju zaburzeń. Wymienia się wśród nich między innymi traumatyzujące doświadczenia, zwłaszcza przeżyte w dzieciństwie, długotrwałą ekspozycję na stres i zagrożenie, a także występowanie nerwicy u członków rodziny. Wskazuje się, że niektóre osoby mogą podświadomie przejmować wzory nerwicowych zachowań od rodziców. Należy jednak pamiętać o tym, że przed zdiagnozowaniem nerwicy warto też sprawdzić, czy źródłem objawów nie jest zaburzenie somatyczne takie jak na przykład nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Potrzebne jest więc przebadanie się pod kątem dolegliwości somatycznych. Jeśli nie wykażą one nieprawidłowości, wówczas warto udać się do psychoterapeuty, który pomoże w diagnozie i zaproponuje sposób leczenia nerwicy.