Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Korzystając z pomocy psychoterapeuty, możemy spotkać się z różnymi rodzajami psychoterapii. Psychoterapie mogą być prowadzone w różnych nurtach, takich jak podejście behawioralno-poznawcze, psychodynamiczne czy też systemowe. Jednak rozróżnia się je także ze względu na sposób odbywania spotkań terapeutycznych. Mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupowo.

Czym charakteryzuje się psychoterapia indywidualna?

Jest ona skupiona w pełni na konkretnym, pojedynczym pacjencie. Między nim a terapeutą wytwarza się relacja, która staje się główną osią terapii. Psychoterapia indywidualna daje szansę na swobodne przedstawienie swoich doświadczeń i odczuć. To także okazja dla pacjenta, by być wysłuchanym. Z tego też powodu jest to odpowiednia metoda, aby zając się w trakcie terapii także intymnymi i osobistymi przeżyciami. Psychoterapia indywidualna zazwyczaj rozwija się w czasie potrzebny do tego, aby pacjent się otworzył, a psychoterapeuta lepiej go poznał. Taka psychoterapia nie ma konkretnie określonego końca, a spotkania mogą odbywać się różnej formie, w zależności od potrzeb pacjenta. W związku z tym jest metodą bardziej elastyczną niż psychoterapia grupowa, która ma zwykle określone ramy czasowe.

Czym charakteryzuje się psychoterapia grupowa?

W ramach psychoterapii grupowej wytwarza się środowisko złożone z pacjentów. Bywa też, że uczestniczy w niej dwóch psychoterapeutów. Terapeuta prowadzi grupę, ale jednocześnie zostawia też miejsce na interakcje między pacjentami. W tego rodzaju terapii ważne jest oddziaływanie grupowe, jakie odczuwają pacjenci. Grupa może wspierać daną osobę w procesie terapeutycznym. Pacjenci w takim środowisku mają też okazją do wzajemnej obserwacji siebie. Ze względu na to, że składa się ono z ludzi o podobnych problemach, łatwiejsze jest także mówienie o swoich doświadczeniach. Warto zaznaczyć, że terapia grupowa niekoniecznie będzie dobrą opcją dla osób, które odczuwają lęk przed grupą lub są negatywnie nastawione do członków grupy. Z drugiej strony psychoterapia grupowa może być skuteczniejsza dla osób, które chcą usłyszeć opinie nie tylko od psychoterapeuty, ale też od „zwykłych” osób. Będzie ona także dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby poprawić swoje relacje międzyludzkie lub którzy mają fobie społeczne.

Wybór psychoterapii indywidualnej lub grupowej zależy więc od kilku czynników: od cech osobowości i preferencji pacjenta; od rodzaju problemów, z jakimi zgłasza się do specjalisty; a także od celów i efektów, które chciałby osiągnąć.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.