Jak leczy się depresję poporodową?

Jak leczy się depresję poporodową?

Świat mediów, reklam i kolorowych czasopism dostarcza nam lukrowanych obrazków, na których macierzyństwo jawi się jako czas niezmąconego niczym szczęścia w gronie najbliższych i najważniejszych dla nas osób. Tymczasem, każda świeżo upieczona mama wie, że ten idylliczny obrazek nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością, bo oczywiście oprócz tych wspaniałych pierwszych chwil spędzanych z maleństwem, pojawiają się również trudne momenty połogu, brak snu i zwyczajne zmęczenie. To zderzenie dwóch tak różnych światów dla niektórych mam bywa dość trudne i często prowadzi do przygnębienia, obniżenia aktywności i przedłużającej się apatii. Trwające przez dłuższy czas objawy mogą przerodzić się w poporodową depresję, chorobę, która wyniszcza od środka i pozbawia radości z tego wyjątkowego okresu w życiu.

Przede wszystkim szukać pomocy

Depresji nie należy mylić z innym stanem charakterystycznym dla pierwszych dwóch tygodni po porodzie. Mowa o baby bluesie, zjawisku, które jest normą dla okresu tak zwanego nawału mlecznego i dotyczy nawet 80% mam. W tym czasie świeżo upieczona mama staje się bardziej płaczliwa i smutna, ale zupełnie normalnie i sprawnie funkcjonuje w nowej dla siebie rzeczywistości. Niepokojące stają się dopiero takie objawy jak stany nasilonego lęku, niejednokrotnie połączone z napadami paniki, poczucie bezradności i bezsilności, dojmujące uczucie osamotnienia i bycia niezrozumianym, bezsenność, poczucie winy związane z zaistniałą sytuacją, a nawet myśli samobójcze. Są to wyraźne sygnały depresji poporodowej, które wymagają konsultacji ze specjalistą i zastosowania odpowiednich środków.

Obecność i wsparcie

Właściwie zdiagnozowana depresja poporodowa wymaga zastosowania psychoterapii, która pomoże w uporządkowaniu myśli, emocji i uczuć. Może też być doskonałym początkiem pracy nad sobą i wzmocnieniem wiary we własne możliwości i swój potencjał. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie farmakoterapii, która odpowiednia dobrana przez lekarza psychiatrę może być bezpiecznie stosowana w okresie karmienia piersią. Oprócz tych podstawowych środków zaradczych, mających na celu poprawić jakość życia chorującej mamy, niezwykle ważna, o ile nie najważniejsza, jest obecność i wsparcie bliskich. Czasem drobny gest, przyjacielskie przytulenie, wysłuchanie czy odciążenie z codziennych obowiązków potrafią zdziałać cuda. Chorująca na depresję poporodową kobieta musi czuć wsparcie bliskich, by móc na nowo odkryć radość z życia i bycia mamą.

Depresja jest niezwykle demokratycznym zjawiskiem, które może dotyczyć każdego, bez względu na status i wiek. To, że zdarza się również w macierzyństwie, nie jest powodem do wstydu. Mama chorująca nie jest w niczym gorsza od mamy zdrowej, tak samo kocha swoje dziecko i pragnie się nim opiekować, a depresja poporodowa, która ją dotyka, jest chorobą, z którą musi się uporać. Przy zastosowaniu odpowiednich środków i wsparciu najbliższych droga do wyzdrowienia może być o wiele łatwiejsza.