Dlaczego stres może powodować ból brzucha?

Dlaczego stres może powodować ból brzucha?

Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiemy, że stres odbija się nie tylko na naszej psychice, ale wpływa także na funkcjonowanie całego organizmu. Współcześnie stres jest niemal nieodłącznym elementem codzienności. Tempo życia, nagromadzenie problemów dnia codziennego, wymagająca praca czy brak odpowiedniego odpoczynku – te i wiele innych sytuacji generuje stres, który przyczynia się do pewnych reakcji organizmu. Jednym ze skutków zdenerwowania może być uciążliwy ból brzucha i problemy somatyczne. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy boli psychika – boli też ciało

Stres podnosi poziom adrenaliny i kortyzolu w organizmie. Akcja serca jest przyspieszona, wzrasta ciśnienie oraz poziom glukozy we krwi. Jeśli stres jest krótkotrwały, działa pobudzająco, przygotowując organizm do większej wydolności. W przypadku gdy negatywne emocje są obecne zbyt długo, organizm jest przeciążony i wysyła sygnały ostrzegawcze. Jednym z nich jest ból brzucha i inne dolegliwości gastryczne (jak zgaga, wzdęcia, biegunka czy zaparcia).

Dlaczego zatem brzuch jako pierwszy reaguje na stres? Przyczyny należy szukać w fizjologii – błona śluzowa wyściełająca żołądek jest bardzo wrażliwa na działanie kwasów trawiennych. Przy nadmiernym poziomie adrenaliny wydziela się ich więcej, czego skutkiem są wymienione powyżej dolegliwości. Z czasem mogą one przybierać na sile i stać się bardzo uciążliwe.

Jak radzić sobie, gdy ze stresu boli brzuch?

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zaburzeń należy przede wszystkim się odprężyć. Weź ciepłą kąpiel, wycisz się, stosując popularne techniki relaksacyjne, aktywnie spędzaj czas na świeżym powietrzu. Joga lub medytacja to kolejne sposoby na zneutralizowanie stresu. Nie zapomnij o tym, by się wysypiać – odpowiednia ilość snu pozwala zregenerować organizm i wzmocnić go. Ważne jest, by te dobre nawyki wprowadzić w życie na stałe. Postaraj się codziennie poświęcić kilka minut tylko dla siebie. Zobaczysz, że przyniesie to sporo korzyści. 

Jeśli jednak problemy są poważniejsze, a codzienna chwila relaksu nie pomaga w zwalczeniu przykrych dolegliwości, warto zasięgnąć pomocy u specjalisty. Wybierz się na wizytę do lekarza lub poproś o pomoc psychologa, który z pewnością pokaże Ci, jak odzyskać radość i spokój, niwelując poziom codziennego stresu. Szczera rozmowa i właściwa terapia to klucz do sukcesu.