Czy zaburzenia psychiczne są dziedziczne?

Czy zaburzenia psychiczne są dziedziczne?

Masz w rodzinie osoby cierpiące na choroby psychiczne i zastanawiasz się, czy Ty też jesteś obciążony genetycznie którąś z nich? A może boisz się, że Twoje dziecko odziedziczy choroby, z którymi sam się zmagasz? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, czy te podejrzenia są uzasadnione i czy zaburzenia na tle psychicznym można dziedziczyć.

Skąd się biorą choroby psychiczne?

Umysł ludzki i sposób jego funkcjonowania do dziś kryje w sobie wiele pytań. Jednym z nich jest to, czy zaburzenia psychiczne są dziedziczne. Niestety naukowcy nie poznali jak dotąd jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Wiemy jednak na pewno, że osoby z rodzin dotkniętych chorobami psychicznymi mają większe predyspozycje do ich rozwoju. Nie jest to jednak kwestia typowo genetyczna. Na pojawienie się zaburzeń psychicznych ma wpływ wiele czynników. Są to na przykład cechy charakteru konkretnej osoby, określony sposób reakcji na stres czy środowisko, w jakim się wychowała.

Choroby z większym prawdopodobieństwem dziedziczenia

Mimo braku pewności, naukowcy wyodrębnili kilka chorób, przy których ryzyko ich wystąpienia w kolejnych pokoleniach jest większe lub są one częściej diagnozowane w rodzinach z problemami psychicznymi.

Schizofrenia

To bardzo poważna choroba, która wpływa na zaburzenia zachowania, myślenia i kontrolowania emocji. Nie wykryto konkretnego genu, który odpowiadałby za rozwój choroby. 

Szacuje się, że ryzyko zachorowania przez dziecko, którego rodzice cierpią na schizofrenię, wynosi około 40%. Natomiast w rodzinie, gdzie chore jest tylko jedno z rodziców, szansa wystąpienia choroby w kolejnym pokoleniu wynosi od kilku do kilkunastu procent. Oczywiście możliwe jest też, że dziecko będzie bardziej podatne na inne choroby psychiczne, niekoniecznie samą schizofrenię.

Choroba afektywna dwubiegunowa

To rodzaj zaburzenia, w którym chory miewa odmienne nastroje. W jednej chwili jest bardzo szczęśliwy i nadzwyczaj energiczny, by w krótkim czasie przejawiać stany depresyjne i poczucie apatii. W tym przypadku szacuje się, że za rozwój choroby odpowiedzialna jest kombinacja kilkunastu lub kilkudziesięciu genów.

I tym razem nie ma możliwości dziedziczenia prostego. Jednak osoby z najbliższej rodziny chorego mają kilkukrotnie większą szansę zachorowania niż te spoza kręgu chorujących. Istnieje też przypuszczenie, że w kolejnych pokoleniach członkowie rodziny mogą zmagać się z innymi chorobami na tle psychicznym. Przyjmuje się, że szansa zachorowania na jakieś zaburzenie wynosi od 20 do 50 procent.

ADHD

Nadpobudliwość również może mieć pewien związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Za jego wystąpienie odpowiedzialne jest połączenie kilku genów. Istnieje jednak wysokie, bo nawet siedmiokrotne, ryzyko zachorowania na ADHD w kolejnym pokoleniu.

Pochodzisz z rodziny, w której często występowały różnego rodzaju choroby psychiczne i nie jesteś pewien, czy nie dotyczą one również Ciebie? Umów się na wizytę u psychoterapeuty i zadaj mu pytania, które Cię nurtują. Pamiętaj, żeby wiedzę na temat chorób psychicznych zdobywać wyłącznie od ekspertów.