Czy warto zwalczać fobie wizytami u psychoterapeuty?

Czy warto zwalczać fobie wizytami u psychoterapeuty?

Różnego rodzaju fobie są dosyć częstym problemem wielu osób. Lęki pojawiają się niezależnie od płci i wieku. Bywają silne lub takie o mniejszym natężeniu. Zdarza się, że przez jakiś czas pozostają nieujawnione. Bywa jednak i tak, że towarzysząc danej osobie, znacznie utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Co zatem zrobić w tej sytuacji i czy warto udać się z problemem do psychoterapeuty? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Czym jest fobia?

Silne fobie można zaliczyć do jednostek chorobowych. Najprościej mówiąc, jest to uporczywy, często bezpodstawny i chorobliwy lęk przed rozmaitymi rzeczami, sytuacjami czy zjawiskami. Uczucie silnego lęku bywa połączone z reakcjami fizjologicznymi organizmu, jak na przykład nadmierna potliwość, przyspieszenie akcji serca czy uczucie suchości w ustach.

Co ważne, w przypadku fobii chory panicznie boi się czegoś, co w istocie nie stanowi realnego zagrożenia. Wyróżnia się bardzo wiele rodzajów fobii, ponieważ reakcje stresujące może wywołać niemal wszystko. Do często spotykanych fobii zaliczamy:

  • agorafobię – czyli lęk przed otwartą przestrzenią,
  • klaustrofobię – lęk przed ciasnymi pomieszczeniami,
  • arachnofobię – lęk przed pająkami,
  • akrofobię – lęk wysokości,
  • fobię społeczną.

Przyczyny fobii

Źródeł powstawania fobii jest kilka. Jedni twierdzą, że mają one podłoże genetyczne, inni  z kolei początku fobii upatrują w silnych przeżyciach z przeszłości. Czasem mają one swój początek w dzieciństwie, innym razem powstają w wyniku przeżytego trudnego doświadczenia, często związanego z towarzyszącym mu silnym stresem. 

Psychoterapia jako forma leczenia fobii

Nasilających się objawów fobii nie należy lekceważyć. Co zatem zrobić, gdy stają się one coraz bardziej uciążliwe? Warto wybrać się po poradę do specjalisty – psychoterapeuty. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby wspólnie ustalić, co budzi lęk oraz jak z tym walczyć. Pamiętaj, że fobie często da się wyleczyć. Im wcześniej zaczniesz terapię, tym szybciej uwolnisz się od krępującego problemu.  Metod leczenia fobii jest obecnie bardzo wiele – są one dobierane odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W naszym gabinecie w Krakowie psychoterapeuta, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu zdecyduje, jaką formę leczenia zastosować. W przypadku lekkich fobii być może wystarczy krótkotrwała terapia polegająca na kilku spotkaniach ze specjalistą. Nauczy on, jak oswoić lęk oraz w jaki sposób go opanowywać, gdy zacznie się objawiać. Jeśli doraźne metody okażą się niewystarczające, możliwe jest także wprowadzenie farmakoterapii, która złagodzi występujące objawy.

 

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.