Co to jest trauma?

Co to jest trauma?

Trudne, dramatyczne i nagłe wydarzenia często zostawiają w psychice trwałe ślady. Z traumą mamy do czynienia, kiedy pod wpływem jakiegoś ciężkiego doświadczenia człowiek przeżywa wstrząs. Wydarzenie traumatyczne charakteryzuje się tym, że dochodzi w nim do zagrożenia podstawowych wartości człowieka. Osoby dotknięte traumą zazwyczaj potrzebują pomocy psychoterapeuty. Jednak aby dobrze rozpoznać traumę, należy wiedzieć, na czym polega i czym się objawia.

Trauma – na czym polega i jakie są jej skutki?

Trauma może prowadzić do depresji, nerwicy, psychozy, lękliwości czy też do zespołu stresu pourazowego. Traumie może towarzyszyć szereg objawów. Wśród nich zaburzenia snu, utrzymujące się napięcie, które może trwać nawet kilka lat, poczucie lęku czy usilne wracanie w myślach do wydarzenia, które wywołało traumę. Traumę rozpoznaje się u żołnierzy, ofiar wypadków, ale może być też konsekwencją przeżyć z dzieciństwa, utraty kogoś bliskiego, skutkiem porodu czy nawet rozwodu. Osoby, które doświadczyły traumy, mogą mieć problemy z poprawnym funkcjonowaniem w społeczeństwie, ponieważ zdarza się, że wycofują się one z normalnego życia. W efekcie mają problemy z dopełnianiem obowiązków, podtrzymywaniem relacji i kontrolowaniem zachowania, które może przybierać skrajne formy. Konsekwencją traumy mogą być inne zaburzenia, związane na przykład z nadużywaniem alkoholu lub narkotyków. Objawy traumy mogą nawracać, kiedy jakiś czynnik przypomni pacjentowi o sytuacji, która doprowadziła do zaburzenia. W ten sposób działać może dźwięk, zapach, widok danej osoby, przebywanie w określonym miejscu czy podniesiony poziom stresu.

Jak przeciwdziałać skutkom traumy?

Przebieg procesu radzenia sobie ze skutkami traumy może się znacząco różnić w zależności od jednostkowego przypadku. Jest to uwarunkowane osobowością, pomocą ze strony bliskich, kondycją psychiczną sprzed wydarzenia traumatycznego oraz wieloma innymi czynnikami. Jednak osoby dotknięte traumą wymagają zazwyczaj pomocy specjalistów. Odpowiednia psychoterapia może pomóc pacjentowi poradzić sobie z trudnymi przeżyciami. Psychoterapeuta, dzięki rozmowie z pacjentem, będzie w stanie ocenić, na ile jego kondycja jest poważna. Ważna jest obecność innych osób w otoczeniu pacjenta, które okażą mu wsparcie, dzięki czemu przyspieszy się proces wychodzenia z tego trudnego stanu psychicznego. Samodzielne radzenie sobie z traumą może okazać się zbyt trudne, a wręcz niewykonalne i w efekcie pogorszyć stan danej osoby.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.