Co obejmują badania psychologiczne dla kierowców?

Co obejmują badania psychologiczne dla kierowców?

Zawodowi kierowcy to niejedyna grupa zawodowa, która korzysta z badań psychologicznych. Jest jednak jedną z najliczniejszą grup, która podlegają tego rodzaju badaniom. Obowiązują one między innymi instruktorów, egzaminatorów czy też kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Aby dobrze przygotować się do takich badań, warto odpowiedzieć na pytanie, jak one wyglądają i co obejmują.

Co tak naprawdę bada się podczas testów psychologicznych?

Podczas pierwszego etapu badany rozwiązuje testy zamknięte. Po nich następują badania aparaturowe. Na tym etapie sprawdzana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, widzenie w ciemności, szybkość czasu reakcji oraz postrzeganie prędkości i odległości. Na koniec przeprowadzany jest wywiad z badanym. Psycholog sprawdza w ten sposób osobowość badanego. Pytania dotyczą w tym przypadku głównie tego, jak badany zachowałby się w danej sytuacji.  Celem całego procesu jest ocenienie zdolności intelektualnych i motorycznych. Jednak to niejedyny cel – w trakcie badania psycholog stwierdza, czy dana osoba odpowiednio reaguje na sytuacje stresowe – wymagające szybkich reakcji. Spotkanie z psychologiem ma więc pomóc w odpowiedzi na pytanie, czy badany jest odpowiednią osobą do pełnienia obowiązków wynikających z zawodu kierowcy. W ten sposób dąży się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

O czym jeszcze warto wiedzieć na temat badań psychologicznych dla kierowców?

Należy pamiętać, że testy psychologiczne to nie egzamin. Mimo to warto przygotować się do takich badań, dbając między innymi o to, aby przyjść na nie wypoczętym i ubranym stosownie do okoliczności. Po przeprowadzonym badaniu psycholog omawia wyniki z badaną osobą. Orzeczenia wydane na podstawie badań psychologicznych w przypadku osób obsługujących maszyny takie jak wózki widłowe czy sprzęt budowlany, kierowców prowadzących samochody służbowe oraz innych zawodów (np. instruktorów, taksówkarzy i in.), wymagających określonej sprawności psychoruchowej są wydawane na okres 5 lat. Zmienia się to w przypadku osób po 60. roku życia, które muszą powtarzać badania co 30 miesięcy. W przypadku osób skierowanych na badania psychologiczne przez lekarza medycyny pracy nie określa się konkretnego terminu powtórzenia badań, a o ich częstotliwości decyduje lekarz.

Badania psychologiczne to nieodłączny element pracy zawodowych kierowców. Nie jest to jednak skomplikowana procedura, a same badania pomagają kierowcom sprawniej, a także bezpieczniej pełnić obowiązki zawodowe.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.