Autorefleksja – ważny element psychoterapii

Autorefleksja – ważny element psychoterapii

Aby terapia była wartościowa i przynosiła widoczne efekty, wymaga od pacjenta i psychoterapeuty sporo zaangażowania. Szczerość i chęć współpracy są kluczem do sukcesu. Jednym z elementów terapii, który może mieć pozytywne skutki, jest autorefleksja. Na czym polega i dlaczego jest taka ważna? 

Lepsze poznanie siebie to pierwszy krok do samorozwoju

Często problemy psychiczne biorą się z natłoku uczuć, pragnień i lęków, jakie kryją się w naszej głowie. Ważne jest, aby się z nimi oswoić i umiejętnie podejść do znalezienia ich przyczyny. Temu służy właśnie autorefleksja. 

Autorefleksja polega na przemyśleniu swojej drogi życiowej, która doprowadziła Cię do punktu, w którym obecnie się znajdujesz. Niekiedy konieczny jest powrót do sytuacji, które były przykre czy trudne. Pozwala to jednak spojrzeć na nie z dystansu, na nowo przeanalizować niektóre zachowania czy decyzje. Odpowiadając sobie na pytania, dlaczego podjąłeś taką czy inną decyzję i jak ona wpłynęła na dalsze życie, zrozumiesz swoje motywacje. Dokładna analiza poszczególnych momentów życia pozwala lepiej zrozumieć schematy Twojego myślenia i działania.

Daj sobie czas na szukanie odpowiedzi

Pamiętaj, że introspekcja wymaga czasu. Nie znajdziesz rozwiązania wszystkich Twoich spraw w jeden wieczór. Podobnie jak psychoterapia wymaga czasu i regularnych spotkań, tak samo autorefleksja to proces stopniowy. Nie rób niczego na siłę. Zamiast tego staraj się systematycznie poświęcać czas na głębsze przemyślenia i lepsze poznawanie siebie. 

Możesz w tym celu stosować różne techniki lub wspólnie z psychologiem ustalić plan działania. Pamiętaj, że zadaniem terapeuty jest wysłuchanie i pomoc w poprawie Twojego stanu psychicznego. Jeśli uznacie, że autorefleksja przyniosła oczekiwane skutki i pomogła Ci zajrzeć w głąb siebie, ustalcie dalsze etapy terapii.

Wartościowe wnioski to inwestycja w przyszłość

Jeśli szczerze porozmawiasz z samym sobą, łatwiej Ci będzie wyciągnąć wnioski oraz poznać własne myśli i emocje. Ta wiedza będzie dla Ciebie bardzo przydatna. Dzięki temu będziesz w stanie zrozumieć, czego tak naprawdę pragniesz w życiu. Co sprawia Ci radość, do czego dążysz i w jakich obszarach czujesz się spełniony. 

Jeśli znasz już odpowiedzi na te pytania, możesz z nadzieją patrzeć w przyszłość i ruszyć ku realizacji planów z nową energią. Skoro odkryłeś w sobie przestrzenie, których być może do tej pory nie byłeś świadomy, pora wykorzystać ten czas na kreowanie rzeczywistości, w której czujesz się szczęśliwy.

Pamiętaj, że jakiekolwiek treści medyczne, które przeczytasz w sieci, powinieneś zweryfikować u specjalisty. Szukasz pomocy lub chcesz rozwiązać swój problem? Blogi i fora nie wystarczą. Zaufaj wiedzy lekarzy, psychologów i psychoterapeutów. Nie bój się sięgać po pomoc.